Jobland.pl Site Admin
Joined: 02 Jul 2007 Posts: 593 Location: Warszawa
|
Posted: Wed Jul 04, 2007 9:48 pm Post subject: Ile podatku bêdê p³aci³ w UK? |
|
|
[b]Ile procent podatku bêdê p³aci³ w Wielkiej Brytanii. Rozumiem ¿e i w Anglii i Szkocji - tyle samo? Do jakiej kwoty jestem zwolniony z podatku? Przeczyta³em gdzie¶, ¿e aby byæ zwolnionym z podatku, nale¿y pracowaæ w Anglii przynajmniej 183 dni w danym roku podatkowym. Skoro on trwa do 5 kwietnia, musia³bym praktycznie pracowaæ od pocz±tku pa¼dziernika? innej mo¿liwo¶ci nie ma? czyli gdybym pracowa³ np. od pocz±tku listopada, nie bêdê pracowa³ te 183 dni, nici z zwrotu podatku?[/b]
Wiêkszo¶æ odpowiedzi na Pana pytania znajdzie Pan na
www.jobs.jobland.pl/zasady/uk.php#3
Co do "zwolnienia z podatku" i "183 dni":
Rozumiem, ¿e pyta Pan o to, kiedy uznany zostanie Pan za brytyjskiego rezydenta podatkowego, co spowodowa³oby, ¿e nie musia³by Pan p³aciæ ¿adnych podatków. Reguluje to umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania Polska - UK.
W uproszczeniu, aby nie p³aciæ podatków w Polsce, nale¿y mieszkaæ na sta³e poza Polsk±. Pracownik, który wiêkszo¶æ czasu spêdza za granic±, ale ma w Polsce dom i rodzinê bêdzie polskim rezydentem.
Dopiero w przypadku osoby, co do której nie mo¿na ustaliæ, gdzie ma centrum interesów ¿yciowych (czyli nie posiada mieszkania, pracuje w kilku krajach) - przyjmuje siê kryterium kraju, w którym dana osoba czê¶ciej przebywa.
Istotnie, pewne problemy stwarza brytyjski rok podatkowy, który nie pokrywa siê z rokiem kalendarzowym. Mo¿e siê zdarzyæ, ¿e w ¿adnym z krajów nie bêdzie Pan pracowa³ d³u¿ej, ni¿ przez wiêkszo¶æ (czyli 183 dni) roku podatkowego. Poniewa¿ nie mo¿na ustaliæ, w którym kraju siê przewa¿nie przebywa, bêdzie decydowa³o obywatelstwo.
Widzê te¿, ¿e pyta Pan o zwrot podatku. To zupe³nie inna kwestia. Angielski system podatkowy odprowadza zaliczki na podatek przy za³o¿eniu, ¿e dana osoba pracuje przez ca³y rok i osi±ga mniej wiêcej sta³e dochody. Dziêki takiemu systemowi w UK nie ma rocznych zeznañ podatkowych (nasz PIT sk³adany w kwietniu). A dok³adniej, tylko niewielka czê¶æ podatników sk³ada go, na wezwanie urzêdu. Dlatego je¶li pracowa³ Pan w danym roku podatkowym (angielskim) krócej ni¿ 12 miesiêcy, odprowadzone zaliczki na podatek (PAYE) mog± siê okazaæ trochê wy¿sze i bêdzie Panu przys³ugiwa³ zwrot podatku.
Dlatego miesi±c, w którym siê rozpocznie pracê, nie ma wp³ywu na wysoko¶æ podatku brytyjskiego.
Sprawa jest bardziej z³o¿ona ni¿ opisa³em. W sprawie zwrotu podatku skierujê Pana na www.jobland.pl/podatek/index.php
Anglia i Szkocja s± czê¶ci± Zjednoczonego Królestwa i podatki bêd± takie same. www.hmrc.gov.uk (Her Majesty Revenue and Customs - Urz±d Dochodów i Ce³ Jej Królewskiej Mo¶ci)
Od 2007 roku zmieni± siê zazady rozliczania podatków z pracy w Wielkiej Brytanii i w 2008 roku bêdziemy sk³adaæ zeznania za 2007 rok na nowych zasadach. Zeznania za rok 2006, sk³adane w 2007 roku bêd± sk³adane wg zasad jak dotychczas.
O podpisaniu nowej umowy (2006) o unikaniu podwójnego opodatkowania miêdzy Polsk± a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Pó³nocnej: www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=87
Tre¶æ nowej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania Polska - UK: www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=229
DTA (Double Taxation Agreement)Poland UK in English: www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=231
Na czym polegaj± zmiany?
Po pierwsze, bez zmiany pozostaje sposób ustalenia, w jakim kraju ma siê miejsce zamieszkania do celów podatkowych – podstawowym kryterium jest miejsce sta³ego zamieszkania, a nastêpnie (gdy miejsce zamieszkania jest w obydwu krajach) – rezydentem jest siê w tym kraju, gdzie dana osoba ma ¶ci¶lejsze powi±zania osobiste i gospodarcze (o¶rodek interesów ¿yciowych) - tj. g³ówne mieszkanie, miejsce pracy, rodzinê itd. Trzeba podkre¶liæ ¿e jest to definicja p³ynna. Podobnie bez zmiany pozostaje, ¿e niezale¿nie od miejsca zamieszkania, dochody z pracy opodatkowane s± w kraju, w którym praca jest wykonywana i dodatkowo w kraju, w którym pracownik ma miejsce zamieszkania. Pracownicy polskich agencji pracuj±cy w UK krócej ni¿ 183 dni równie¿ nie bêd± p³aciæ podatku w UK od dochodów z pracy w UK, o ile wyp³acane s± przez polsk± agencjê w Polsce.
Zmiana polega na tym, ¿e dotychczas dochody te by³y w ca³o¶ci opodatkowane w Polsce (z uwzglêdnieniem ulgi 30 diet dziennych, ok. 1000 funtów), co powodowa³o, ¿e do podatków zap³aconych w UK trzeba by³o dok³adaæ - a obecnie: dochody te nie bêd± opodatkowane w Polsce, wp³yn± jedynie na wysoko¶æ podatków p³aconych od dochodów w Polsce w ten sposób, ¿e dochody z UK powinny zostaæ uwzglêdnione przy ustalaniu stawki podatkowej, tzn. dochód z UK mo¿e spowodowaæ, ¿e do dochodów z Polski zostan± zastosowane wy¿sze progi podatkowe. Osoby, które nie osi±gaj± dochodów w Polsce, a jedynie pracuj± za granic±, nie bêd± p³aci³y z tego tytu³u podatku w Polsce. |
|