Przejdź do portalu Jobland.pl  
 
Search Usergroups Memberlist FAQ Forum Jobland.pl Forum Index Log in Private Messages Profile Register
 
Szukasz pracy za granica? Znasz jezyk?
Szukaj bezposrednio na Szukaj.jobland.pl
Podatek od dochodu z funduszu inwestycyjnego, ¿ona
Post new topic   Reply to topic
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Jobland.pl
Site Admin


Joined: 02 Jul 2007
Posts: 593
Location: Warszawa

PostPosted: Sat Jul 07, 2007 3:35 pm    Post subject: Podatek od dochodu z funduszu inwestycyjnego, ¿ona Reply with quote

[b]Wyje¿d¿am do UK na pocz±tku tego roku. ¯adnych dochodów w Polsce nie uzyskujê i do wyjazdu nie uzyskam. Wedle nowej umowy polsko-brytyjskiej je¶li dochód bêdê mia³ tylko w UK to tam w³a¶nie bêdê siê rozlicza³. Mam jednak w posiadaniu jednostki funduszu akcyjnego kupione w Polsce.

Co siê stanie je¶li zechcê je sprzedaæ? Czy mam wobec tego potraktowaæ je jako dochód, wype³niæ PIT i zap³aciæ podatki jednak w Polsce? A je¶li ich nie sprzedam - ale bêd± procentowaæ - czy to tez jest dochód w rozumieniu ustawy?

I drugie pytanie. Moja ¿ona zostaje w Polsce i ma tutaj pracê. Zamierza jednak do mnie do³±czyæ. Co z jej podatkami? Rozumiem ¿e jednak bêdzie musia³a zap³aciæ w Polsce nawet je¶li to popracuje miesi±c a w UK 11 miesiêcy? Ale czy ja te¿ (wobec faktu ¿e jest moj± ¿on±)? Dotychczas bowiem US rozumowa³ tak, ¿e nawet je¶li mieszkam i pracuje w UK to skoro "mam zwi±zki z Polsk±" podatek mam zap³aciæ w Polsce. Czy ten punkt siê zmieni³? Proszê o odpowiedzi na te pytania. Jestem pewien ¿e bêd± one pomocne wielu osobom w podobnej sytuacji… [/b]

Wszystkie kwestie zwi±zane z opodatkowaniem dochodów z pracy za granic± reguluje Konwencja z 2006 roku miêdzy Rzeczpospolit± Polsk± a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Pó³nocnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu siê od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków maj±tkowych. Pe³ny tekst tej umowy dostêpny jest na stronie: www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=229

Zgodnie z jej postanowieniami, zosta³o zmienione miejsce zamieszkania dla celów podatkowych. Obecnie podstawowym kryterium jest sta³e miejsce zamieszkania; je¶li dana osoba mieszka na sta³e w dwóch miejscach lub nie mo¿na tego ustaliæ, decyduje kryterium o¶rodka interesów ¿yciowych i powi±zañ osobistych (do roku 2006 w³±cznie by³o to kryterium podstawowe). Je¶li nie da siê tego ustaliæ, decyduj± kolejno: d³ugo¶æ przebywania w danym kraju, obywatelstwo i ostatecznie – porozumienie miêdzy w³adzami skarbowymi Polski i Zjednoczonego królestwa.

Nale¿y zwróciæ uwagê, ¿e w UK nie funkcjonuje pojêcie zameldowania. Miejsce zamieszkania w UK dokumentuje siê korespondencj± otrzymywan± na dany adres od instytucji lub du¿ej firmy, np. rachunkami telefonicznymi, za gaz, pismami urzêdowymi lub umow± najmu. Dlatego, dla ewentualnego udokumentowania, ¿e nie ma siê miejsca zamieszkania w Polsce, warto siê wymeldowaæ i zg³osiæ zmianê miejsca zamieszkania Urzêdowi Skarbowemu na druku serii NIP. Podobnie, przyjazd do UK nale¿y zg³osiæ HMRC na druku P86:
www.hmrc.gov.uk/cnr/p86.pdf . Pozwoli to na rozwianie w±tpliwo¶ci, w jakim kraju siê mieszka na sta³e.

ODPOWIADAJ¡C NA PYTANIE:

Je¿eli wiêc przeprowadza siê Pan na sta³e do UK, bêdzie Pan tam opodatkowany. Pana ¿ona, która zostanie w Polsce, bêdzie opodatkowana w Polsce do dnia wyjazdu i tak d³ugo, jak kwestia Pana miejsca zamieszkania bêdzie mo¿liwa do udokumentowania, kryterium „centrum interesów ¿yciowych” (dom, którego mo¿e Pan byæ w³a¶cicielem w Polsce, ¿ona, dzieci chodz±ce do szkó³ w Polsce, samochód zarejestrowany w Polsce na Pana nazwisko itd.) – nie powinno mieæ znaczenia i nie bêdzie to mia³o wp³ywu na Pana sytuacjê podatkow±.

Je¶li ¿ona po pewnym czasie równie¿ przeprowadzi siê do UK na sta³e, dochody uzyskane w Polsce do momentu zmiany miejsca zamieszkania bêd± opodatkowane w Polsce (trzeba bêdzie z³o¿yæ zeznanie PIT, w tym przypadku bêdzie to PIT za rok 2007 sk³adany w 2008 roku, uwzglêdniaj±ce dochody za okres, w którym mieszka³a w Polsce). Dochody od tego momentu bêdzie rozlicza³a w UK.

Dochody z zysków maj±tkowych, czyli miêdzy innymi z polskich funduszy inwestycyjnych, zgodnie z Konwencj±, bêd± one mog³y byæ opodatkowane w Polsce. Przepisy siê mog± oczywi¶cie zmieniæ, ale wed³ug obecnego stanu prawnego, w przypadku sprzeda¿y (umorzenia, odkupienia) jednostek funduszu inwestycyjnego, zostanie pobrany podatek w wysoko¶ci 19% dochodu i odprowadzony przez biuro maklerskie.

Je¶li sprzeda Pan jednostki funduszu przed wyjazdem, zap³aci Pan tylko polski podatek. Je¶li po wyje¼dzie, polski podatek zostanie pobrany równie¿, ale jako osoba zamieszka³a w UK, trzeba bêdzie takie dochody zadeklarowaæ nastêpnie w UK. Podatek nale¿ny w UK z tego tytu³u, bêdzie mo¿na pomniejszyæ o podatek zap³acony w Polsce, przez co najprawdopodobniej nie bêdzie to oznacza³o konieczno¶ci zap³aty ¿adnego dodatkowego podatku w Wielkiej Brytanii.

W UK zyski kapita³owe opodatkowane s± obecnie (2006-2007): Kwota wolna GBP 8,800 (bez podatku), do £2,150 powy¿ej kwoty wolnej - 10%, nastêpnie od £2,150 do GBP 33,300 powy¿ej kwoty wolnej - 20%, a powy¿ej - 40%. Tak wiêc konieczno¶æ dop³aty w UK pojawi siê dopiero w przypadku zysków ok. 50 000 funtów w danym roku – dopiero wtedy podatki angielskie bêd± wy¿sze. Dlatego byæ mo¿e warto
zamieniæ polski fundusz na angielski – bêdzie Pan p³aci³ ni¿sze podatki (na pewno nie wy¿sze). Je¶li chce Pan inwestowaæ na polskim rynku akcji, mo¿e Pan to na pewno robiæ przez angielskie fundusze.

Opodatkowane jest wy³±cznie zbycie jednostek uczestnictwa. Wzrost warto¶ci nie bêdzie opodatkowany ani w Polsce ani w Wielkiej Brytanii.

Wiêcej o zyskach maj±tkowych w Konwencji miedzy Polsk± a UK:
www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=230

Powy¿sze informacje nie stanowi± porady podatkowej. Nie mo¿emy braæ odpowiedzialno¶ci za skutki decyzji podjêtych na podstawie powy¿szych informacji, nawet, je¶li okaza³yby siê one b³êdne, nieaktualne lub niekompletne. Prosimy je traktowaæ pogl±dowo. Sytuacja podatkowa zale¿y od szeregu indywidualnych czynników i dlatego w poszczególnych przypadkach najlepiej skorzystaæ z pomocy doradcy podatkowego lub specjalistycznej firmy, która rozliczy podatki w Polsce i w UK.
_________________
======
Szukasz informacji na temat pracy za granic±? Nie wszystko znajdziesz w polskim Internecie. Skorzystaj z wyszukiwarki: http://www.jobland.pl/aktualnosci/akt.php?id=332

Jobland.pl - praca za granic±.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Display posts from previous:   
Forum Jobland.pl Forum Index -> Podatki  
Post new topic   Reply to topic All times are GMT + 1 Hour
Page 1 of 1

 
Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
 
    FAQ | Memberlist | Usergroups | Search | Register | Profile | Private Messages | Log in